Historie místa – „Týnská škola“
Na místě současného domu se původně nacházely dva měšťanské domy. Jeden pochází z konce 13. století, druhý zde vyrostl v 1. pol. století 14. Ke sjednocení, rozšíření a přestavbě ve slohu rané renesance došlo během 1. pol. 16. století. Škola zde sídlila od počátku 15. do 1. pol. 19. století.
Od roku 1993 jsou přízemní a sklepní prostory zrekonstruované na restauraci a sklepní vinárnu Caffe Italia. Dům zaujímá nepravidelnou parcelu a spolu s ohradní zdí a chrámem P. Marie před Týnem obklopuje nepravidelný dvorek. Průčelí domu směřuje na Staroměstské náměstí a vyniká oblouky loubí, v 1. patře pak freskou Nanebevzetí Panny Marie z 18. století, a dvěma dvouetážovými renesančními štíty. Prostory loubí, kde je vstup do restaurace a vinárny Caffé Itália, kde se dnes nachází restaurace, si zachovaly gotické klenby.
Nejvýraznější dominantou Staroměstského náměstí, ale i Starého Města vůbec je bezesporu kostel Matky Boží před Týnem, zvaný Týnský chrám. Své jméno dostal podle „otýněného“ čili ohrazeného místa, Týnského dvora, kterému se také říkalo Ungelt. Tento dvůr sloužil od poloviny 13. století cizím kupcům, kteří sem přicházeli přenocovat a později platit clo. Kostelík Panny Marie je však starší a první zmínka o něm a zároveň o špitálu pochází z roku 1135 (ve sklepních prostorách bývalého špitálu se nyní nachází restaurace LASCALA . Jeho tehdejší podobu zatím neznáme. Během 13. století jej bylo nutno radikálně rozšířit. Také tento rozšířený kostel ustoupil nové stavbě kostela, jak ho známe dnes.
Se stavbou se započalo až po roce 1350 a mohutné trojlodí bylo až na klenbu a vršky věží dokončeno do konce téhož století. Činnost stavitelů a umělců přerušily husitské války a teprve v roce 1457 byl postaven krov hlavní lodi, v roce 1463 štít téže lodi a v letech 1463 – 1466 byla dokončena severní věž. Jižní věž pochází z let 1506 – 1511. Poněvadž v roce 1679 požár poškodil původní gotickou klenbu hlavní lodi, byla tato klenba nahrazena klenbou barokní.
V interiérovém vybavení Týnského chrámu lze zaznamenat stopy všech slohů. Pozornost si zaslouží všech 20 oltářů zdobených díly významných sochařů a malířů, jako byli např. J. J. Bendl, J.O.Mayer, E. Max, A. Heidelbergr, F. M. Brokoff M. Rejsek Stevens ze Steinfelsu, J. J. Heintsch, M. Halbax, K. Škréta, G. Romanino, F. Čermák a další. Největší pozornost si zaslouží gotická cínová křtitelnice z roku 1414, socha Madony týnské z počátku 15. století, gotická kamenná kazatelna, oltář sv. Jana Křtitele s pozdně gotickými reliéfy Křtu Kristova od Monogramisty IP z období kol. roku 1520, obraz Rodokmenu Kristova od J. J. Heintsche z období kol. roku 1690, obraz sv. Kryšpína od M. Halbaxe z roku 1707 a obrazy K. Škréty. Můžete zde obdivovat také náhrobek slavného rudolfínského hvězdáře Tychona de Brahe z roku 1601. Neméně skvostným kusem jsou pak týnské varhany, zhotovené proslulým německým varhanářem J. Mundtem.
Navštivte nás
Caffé Italia
Staroměstské náměstí 14
110 00 Praha 1
Tel: +420 724 332 194
Email: info@caffeitalia.cz
Otvírací hodiny:
PO-NE: 11:00 - 24:00